Montessori rotaļlietas: TOP 5 labākās attīstošās rotaļlietas bērniem un mazuļiem

Montessori rotaļlietas: TOP 5 labākās attīstošās rotaļlietas bērniem un mazuļiem

Montessori rotaļlietas turpina iemantot aizvien lielāku popularitāti arī Latvijā. Par Montessori mācību metodēm un to sniegtajiem ieguvumiem bērnu attīstībā būs dzirdējuši lielākā daļa vecāku. Taču visai bieži nav skaidrs, kas īsti ir Montessori rotaļlietas un kā tās atšķiras no citām attīstošajām rotaļlietām. Šajā rakstā ne tikai uzzināsi vairāk par Montessori rotaļlietām un to, kāpēc tās iekļaut arī sava bērna ikdienā, bet arī varēsi iepazītes ar Kidz.lv labāko Montessori rotaļlietu Top 5. Iespējams, ka tavu bērnu mantu kastē jau šobrīd ir atrodamas vairākas Montessori tipa rotaļlietas!

Kas ir Montessori rotaļlietas?

Kas īsti padara rotaļlietu par Montessori rotaļlietu? Šo jautājumu no vecākiem nākas dzirdēt samērā bieži. Turklāt nereti rotaļlietas, kuras tiek dēvētas par attīstošajām rotaļlietām, var iedalīt arī Montessori rotaļlietu kategorijā. Lai saprastu, vai konkrētu rotaļlietu var dēvēt par Montessori rotaļlietu, nepieciešams izvērtēt tās atbilstību šai mācību metodei – vienkāršība un patstāvīga mācīšanās apkārtējās pasaules izzināšanai. Proti, Montessori rotaļlietu kategorijā noteikti nevar iedalīt runājošus multfilmu tēlus, dzīvniekus, kā arī radiovadāmos automašīnu modeļus. Ja arī tu savam bērnam vai mazulim vēlies iegādāties tieši Montessori rotaļlietu, taču neesi pārliecināts, vai kādā rotaļlieta atbilst šīs metodes idejām, tad izvērtē sekojošo:

 • vai rotaļlieta atspoguļo reālo pasauli un īstas ikdienišķas lietas;
 • vai rotaļlieta nenovērsīs bērna uzmanību ar skaņu un krāsu efektiem;
 • vai rotaļlieta ir izgatavota no dabīgiem materiāliem;
 • vai rotaļlieta ir universāli pielietojama (ir iespējami dažādi rotaļu un spēļu veidi).

Šie ir tikai daži piemēri, kas var palīdzēt izvērtēt rotaļlietas atbilstību Montessori principiem. Taču ir svarīgi atcerēties, ka šo mācību metožu interpretācija ir ļoti plaša. Ja vēlies arī sava bērna ikdienā iekļaut vairāk no tās, velti savu laiku, lai uzzinātu vairāk par itāļu ārstes Marijas Montessori izstrādāto bērnu mācību metodēm, kuras visā pasaulē tiek praktizētas jau vairāk nekā 100 gadu.

Kāpēc izvēlēties Montessori rotaļlietas savam bērnam vai mazulim?

Iemesli, kāpēc vecāki aizvien biežāk izvēlas par labu rotaļlietām, kuras atbilst Montessori mācību metodei, ir visdažādākie. Taču viena no šo rotaļlietu sniegtajām priekšrocībām ir to vienkāršība. Proti, rotaļas un spēles ar Montessori tipa rotaļlietām neveicina pārmērīgu uzmanības stimulāciju, kas bērnam var radīt apjukumu un nedrošību krāsu, skaņu, tēlu un funkciju pārbagātībā. Šīs rotaļlietas savā vienkāršībā māca bērnam patstāvību, ļaujot mazulim pašam izvēlēties veidu, kā spēlēties, iepazīstot dažādas formas, materiālus, priekšmetus un pasauli sev apkārt.

Iespējams, ka tava mazuļa mantu kastē jau šobrīd ir atrodamas vairākas Montessori vai Montesori tipa rotaļlietas. Proti, rotaļlieta, kas daļēji atbilst vienkāršai un reālajai pasaulei pietuvinātam rotaļāšanās veidam, taču nav izgatavota no koka. Piemēram, tik populārie spēļu kluči, attīstošā rotaļlieta varavīksne vai piramīda. Vai tavam bērnam patīk rotaļāties ar kādu no tām? Iespējams, ir īstais laiks jaunas Montessori rotaļlietas iegādei!

Top 5 labākās Montessori rotaļlietas dažādu vecumu bērniem

Ja vēlies iegādāties sava mazuļa pirmo Montessori vai Montessori tipa rotaļlietu, iepazīsties ar Kidz.lv izvēlētajām Top 5 labākajām attīstošajām rotaļlietām dažādās vecuma grupās!

 • Koka piramīda

  1. Koka piramīda

  Viena no populārākajām Montessori tipa rotaļlietām, kas ļauj mazulim ne tikai iepazīt krāsas un formas, bet arī attīstīt līdzsvaru un koordināciju, ceļot piramīdu no individuāliem koka elementiem.
 • Koka kluču komplekts

  2. Koka kluču komplekts

  Spēļu kluči ir iecienīta rotaļlieta arī Montessori mācību metožu piekritēju vidū. Šī patiesi vienkāršā rotaļlieta sniedz neierobežotas rotaļāšanās iespējas, ļaujot katram bērnam atveidot savas fantāzijas koka konstrukcijās.
 • Puzles un figūru komplekti

  3. Puzles un figūru komplekti

  Radošas puzles – figūru komplekti palīdzēs mazulim apgūt un iepazīt dažādas formas, faktūras un krāsas. Tas palīdzēs attīstīt atšķirīgas prasmes un iemaņas dažādos vecuma posmos, piemēram, loģiku, problēmu risināšanas prasmes un veiklību.
 • Rotaļlietas Šefpavāra komplekts vai Augļu komplekts

  4. Rotaļlietas “Šefpavāra komplekts” vai “Augļu komplekts”

  Reālo dzīvi atainojošas rotaļlietas, kuras ļauj bērnam iesaistīties ikdienas aktivitātēs, ir svarīgas bērna attīstībai un pasaules izzināšanai. Šīs spēļu virtuves rotaļlietas ļaus ne tikai iepazīt augļus un dārzeņus, bet arī imitēt maltītes pagatavošanu gluži kā vecākiem.
 • Tīrīšanas komplekts

  5. Tīrīšanas komplekts

  Bērniem ļoti patīk iesaistīties ikdienas mājas darbos, atkārtojot ģimenē redzētās darbības. Šis mājas uzkopšanas komplekts ļaus bērnam radoši izpausties, iesaistot to dažādās spēlēs un rotaļās.

Kuru no Montessori tipa rotaļlietām tu vēlies iegādāties savam mazulim? Iepazīsties ar Kidz plašo attīstošo rotaļlietu klāstu un izvēlies labāko!